Fara om si fara caine, cainele si omul ar fi niste pribegi. Pentru moralul omului, prietenul lui de la usa si din odaie, e o mangaiere, un sprijin, un aliat, zadarnic asteptat printre semenii perversi, uneltitori, veninosi, tradatori. Cainele e permanent cu tine, langa tine, pana la moarte, singurul tovaras care moare odata cu tine, pe mormantul tau..Tudor Arghezi
joi, 10 noiembrie 2011
Vrem sa aratam lumii realitatea despre acesti catei, ca nu sunt deloc agresivi, ca se pot juca si pot oferi o afectivitate si o recunostinta de neimaginat. Tocmai pentru asta am fost sa vizitam si cateii adoptati si mare ne-a fost multumirea vazand legatura formata intre aceste suflete si familia adoptiva si mai ales ca o duc mult mai bine.
Chiar daca este greu, ne dorim ca fiecare catel sa aiba parte de un om care sa-l ingrijeasca, pentru ca Dumnezeu i-a lasat in grija noastra nu pentru a-i omora si chinui, ci pentru a le garanta dreptul la viata.
Nu poti sa traiesti in lumea asta daca nu iubesti un animal, o floare. Inseamna ca nu stii sa pretuiesti viata, pe cel de langa tine – indiferent ca este om sau animal - nu vei stii sa pretuiesti adevaratele sentimente. Incercati sa fiti empatici si puneti-va sentimentele la incercare, daca nu ne credeti !
Chiar daca este greu, ne dorim ca fiecare catel sa aiba parte de un om care sa-l ingrijeasca, pentru ca Dumnezeu i-a lasat in grija noastra nu pentru a-i omora si chinui, ci pentru a le garanta dreptul la viata.
Nu poti sa traiesti in lumea asta daca nu iubesti un animal, o floare. Inseamna ca nu stii sa pretuiesti viata, pe cel de langa tine – indiferent ca este om sau animal - nu vei stii sa pretuiesti adevaratele sentimente. Incercati sa fiti empatici si puneti-va sentimentele la incercare, daca nu ne credeti !
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
