Fara om si fara caine, cainele si omul ar fi niste pribegi. Pentru moralul omului, prietenul lui de la usa si din odaie, e o mangaiere, un sprijin, un aliat, zadarnic asteptat printre semenii perversi, uneltitori, veninosi, tradatori. Cainele e permanent cu tine, langa tine, pana la moarte, singurul tovaras care moare odata cu tine, pe mormantul tau..Tudor Arghezi
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu