Statistici webStatistici webStatistici web

sâmbătă, 4 februarie 2012

Problema cainilor maidanezi, din 2001 pana in 2011




Cainii fara stapan au devenit o problema nationala in timpul guvernarii Adrian Nastase, in 2001. De-atunci si pana acum legislatia s-a schimbat de nenumarate ori si am ajuns de unde am plecat.

In 2001, a fost infiintat pentru prima data postul de consilier personal al primului-ministru pe probleme de caini. Ulterior s-a transformat in consilier pe probleme sanitar-veterinare si agricultura.
In ultimii 10 ani, legislatia a fost schimbata de nenumarate ori, uneori la presiunea autoritatilor, iar alteori la presiunea ONG-urilor declarate iubitoare de animale.
Ordonanta de Urgenta 155/2001 prevedea printre altele ca maidanezii se aduna de pestrazi, se duc in adaposturile primariilor, se tin 15 zile si, daca in acest interval de timp nu sunt revendicati, se eutanasiaza.
Ulterior acesta a fost modificata prin Legea 391/ 2006 in sensul ca s-a redus timpul de tinere a animalelor in adaposturi la sapte zile, iar cainii nerevendicati in termen de doua zile putea fi adoptati de persoane fizice si juridice.
Legea 9/2008 propusa de ex-senatorul Marius Marinescu prevede sterilizarea tuturor canilor fara stapan si a pisicilor si apoi intorcerea lor in teritoriu, astfel ca de la intrarea in vigoare a acestei legi, numarul cainilor a crescu in Capitala, autoritatile estimand cape strazi se afla peste 50.000 de maidanezi.
Dupa moarte femeii sfasiate saptamana aceasta de maidanezi, prefectul Capitalei,Mihai Atanasoaie a cerut sa sa stranga cainii comunitari de pe strazi si sa fie dusi in adaposturi.
A fost momentul in care ONG-le declarate iubitore de animale au adoptat si apoieliberat pe strazi mii de caini fara stapan , pentru ca legea nu limita numarul de animale care puteau fi adoptate si nici raspunderi pentru adoptatori.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu